Dyrektor w stanie spoczynku

„Takie uroczystości są jak stypa – też się wówczas spotyka wielu ludzi i podsumowują dorobek nieboszczyka” – powiedział Andre Dubuc, dyrektor generalny Centrum Kultury Górniczej w Lewarde, który po 24 latach zarządzania tą placówką przechodzi we worek na emeryturę. Jako emeryt nie zamierza jednak zwalniać tempa! Oprócz szefowania muzeum, Dubuc prowadzi własną galerię – pasjonuje się fotografią industrialną, sam posiada zbiór własnych prac przedstawiających detale obiektów przemysłowych. Założył też galerię malarstwa naiwnego, organizuje krajowy konkurs legend i baśni – wydarzenie posiada charakter teatralno – recytatorski ale istotą tego cyklicznego przedsięwzięcia jest łączenie konwencji i form. Grono sojuszników i współpracowników, które przez 24 lata integrował Dubuc wokół wielu artystycznych przedsięwzięć – pozostanie z nim nadal. Zapytany o plany na 1 października (pierwszy dzień na emeryturze) odpowiedział, że zamierza pracować nad festiwalem. Dyrektor muzeum, który nigdy nie przechodzi w stan spoczynku, to idealny menadżer kultury. Osobiście jest też chyba spełniony: syn jest lekarzem, córka dziennikarką w regionalnej TV.

Andre Dubuc zostawia następcy dobrze zorganizowaną instytucję, w której co roku gości 150 tyś zwiedzających, która zatrudnia ok. 100 osób, która posiada bogate i szeroko udokumentowane zbiory eksponatów oraz świetnie zorganizowane archiwum, która jest patronem i promotorem wielu cennych inicjatyw w skali regionu, kraju i Europy… Wspomnę dwie.

Od dwustronnych kontaktów roboczych Andre Dubuca z dr Margaret Faull – dyrektor Narodowego Muzeum Górniczego w Wielkiej Brytanii – rozpoczęły się procesy, które doprowadziły kilka lat temu do utworzenie Europejskiej Sieci Muzeów Górniczych. W roku 2012 do sieci przystąpiła Kopalnia Guido z Zabrza. Andre Dubuc był mentorem i nieformalnym prezydentem sieci, mamy nadzieję, że nadal nim pozostanie. Organizowane w Lewarde wystawy, konferencje i wydawane publikacje zawsze były wzorem dla tego typu inicjatyw podejmowanych w partnerskich muzeach w Anglii, Belgii, Niemczech, Włoszech i w Polsce. Dubuc potrafił nadawać pogłębione znaczenie i sens poszczególnym naszym spotkaniom roboczym.

Drugie bezprecedensowe zaangażowanie Dubuca polega na przewodzeniu Francuskiemu Stowarzyszeniu Czynnych Zakładów Przemysłowych, które są otwarte na turystów. Organizacja skupia blisko 2000 podmiotów, które podzielają potrzebę i promowania swojej działalności poprzez regularny ruch turystyczny. Ustalili jednorodne standardy obsługi turystów zwiedzających zakłady przemysłowe i usługowe i promują tego rodzaju działalność. W maju Andre Dubuc obszernie mówił o tym wycinku swojej działalności podczas Zabrzańskiej Międzynarodowej Konferencji Naukowo – Praktycznej poświęconej turystyce przemysłowej – była ona w tym roku w całości poświęcona właśnie turystyce w czynnych zakładach przemysłowych.

Zabrzańska Kopalnia Guido udostępnia wartościowe, autentyczne zasoby dziedzictwa przemysłowego, a Centrum Kultury Górniczej w Lewarde posiada jedynie naziemną imitację kopalnianych wyrobisk. Także oferta działań kulturalnych i edukacyjnych jest u nas znacznie szersza niż w zaprzyjaźnionej placówce we Francji. Jednak skala i poziom wydawnictw, branżowych konferencji, warunki organizacyjne zwiedzania – są tymi obszarami działalności Lewarde, w których pozostałe placówki Europejskiej Sieci Muzeów Górniczych mogą się inspirować.

Warto byłoby pozyskać Andre Dubuca, jako eksperta – doradcę procesów rewitalizacyjnych, jakie na szeroką skalę podejmujemy w Zabrzu! Każdy z partnerów sieci posiada odrębną specyfikę, Kopalnia Guido nie będzie drugim Lewarde tak samo jak francuskie muzeum nie jest w stanie powielić pomysłów Zabrza. Nie mniej Andre Dubuc jako łącznik, konsultant i inspirator – byłby dla nas niezwykle pożyteczny! Ale obawiam się, że na tacy ludzie na emeryturze mają jeszcze mniej czasu niż wcześniej…

(Na zdjęciu Andre Dubuc – pierwszy z prawej)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>