Feliks Steuer

Założę się, że nikt nie wie, kim był Feliks Steuer! Postać to faktycznie mało znana, bo sympozjum o nim zorganizowano w Sułkowie, gmina Baborów, powiat Głubczyce, województwo opolskie. Przyjmijmy, że Feliks Steuer był postacią mało znaną ale czy aby na pewno, skoro wstęp do książki o nim napisał prof. Jan Miodek – postać już bardziej znana? Steuer, podobnie jak prof. Miodek, był śląskim językoznawcą, najwybitniejszym (UWAGA!) znawcą dialektów i gwar śląskich z okresu międzywojennego, autorem kilku ważnych badań i publikacji, członkiem komisji językoznawczej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie (1937). Był nauczycielem we Wrocławiu i Dzierżoniowie a po plebiscycie referentem w Wydziale Oświecenia Publicznego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, a potem długoletnim nauczycielem i dyrektorem Gimnazjum Męskiego im. Mikołaja Kopernika w Katowicach (dziś Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach).

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Zanim sam po nią sięgnąłem, widziałem jeden powód: ludzie pogranicza z czasów międzywojennych są ze swej natury ciekawymi obiektami badań. My na Górnym Śląsku mamy najbogatszą bodaj historię w kraju, a współtworzyli są ją m.in. tacy ludzie jak Feliks Steuer! Tworzyli także i tworzą ją oczywiście proboszczowie, który nie wahali się sprawować posług religijnych w każdym z dwóch języków, bez względu na okres dziejów, w którym przyszło im posługiwać ale przede wszystkim tworzyli i tworzą ją nauczyciele właśnie! Feliks Steuer po plebiscycie (1921) przeprowadził się do Katowic, czyli – dla czytelników później urodzonych – przeprowadził się do polskojęzycznej części Górnego Śląska. Jako językoznawca pochodzący spod Głubczyc znał lokalne dialekty, potrafił nie tylko precyzyjnie je opisywać ale także sam tworzył utwory literackie w tych narzeczach. Stricte literackie zasługi i talenty Steuera nie są jednak podstawą szacunku dla tego człowieka, Nobla wszak nie dostał. W moim przekonaniu ludzie, którzy mieszkając na terenach pogranicza, takich jakich jak Śląsk, zwłaszcza Górny i potrafią czerpać zintegrowane inspiracje z wszystkich tradycji, które daną społeczność tworzą, zasługują na szacunek i na to, aby poświęcać im książki! Wspomniałem, że sięgając po książkę powód miałem jeden. Po przeczytaniu odnalazłem drugi: w ramach książki znajduje się świetny esej Bożeny Bensz „Etapy kształcenia Feliksa Steuera z uwzględnieniem specyfiki szkolnictwa górnośląskiego XIX i początku XX wieku”. Jeśli ktoś jest zainteresowany szkolnictwem na naszym ternie i tym, jak ono funkcjonowało w tamtym okresie – nie może tego materiału przegapić!

ILLUSTRIS – zabrzańska oficyna wydawnicza prowadzona przez cenionego historyka Damiana Halmera – stawia sobie za cel propagowanie i popularyzowanie zdobyczy kultury śląskiej, w różnych jej odsłonach. Ważne, że jest to kultura integralnie pojęta, otwarta, intelektualnie uczciwa i historycznie prawdziwa. Feliks Steuer był jednym z wielu, którym można by w naszym regionie poświęcić osobne publikacje. Warto tę książkę przejrzeć – pozwala pełniej i wiarygodniej zrozumieć kontekst naszego tu i teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>