Organowa muzyka śląska (1)

Staraniem Fundacji „Organo pleno” ukazała się pierwsza z ekskluzywnej serii płyt z muzyką organową kompozytorów śląskich. Wykonawcą jest Waldemar Krawiec, zabrzański organista wirtuoz, pedagog, współredaktor Chorału Opolskiego oraz członek diecezjalnej komisji odbioru organów (Diecezja Gliwicka). Tematyka tej płyty oraz – w zamyśle – całej serii bierze się z zainteresowań muzycznych, dokumentacyjnych i badawczych Waldemara Krawca, który jest w tym momencie jednym z najbardziej znanych w Polsce popularyzatorów muzyki organowej kompozytorów śląskich.

Od II połowy XIX system kształcenia nauczycieli na Śląsku bardzo sprzyjał wyłapywaniu i szlifowaniu wśród nich talentów muzycznych. Mniejsza w tej chwili o szczegóły. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że każdy nauczyciel miał jednocześnie kwalifikacje do pełnienia posługi parafialnego organisty. Prestiż zawodu organisty był więc wówczas wysoki, bo zbudowany na rzetelnych kompetencjach merytorycznych i osobowościowych. Niektórzy z nauczycieli, odkrywając ponadprzeciętne zdolności muzyczne, kompozytorskie, kontynuowali edukację muzyczną na poziomie akademickim. To wśród nich objawiały się znakomite talenty kompozytorskie. Śląskich twórców muzyki organowej, zwłaszcza z przełomu XIX i XX wieku, jest wielu. Nie wszyscy – rzecz jasna – kwalifikują się na kompozytorski piedestał ale wielu – owszem. Waldemar Krawiec dokonał i wciąż dokonuje szerokiego rozpoznania tej twórczości. Funkcjonuje ona w wydaniach sprzed wielu dziesięcioleci, przy czym dzieła poszczególnych kompozytorów uległy znacznemu rozproszeniu. Kwerenda parafialnych archiwów nutowych przynosi czasem znakomite rezultaty ale jest to przedsięwzięcie bardzo czasochłonne. W każdym razie nie ulega wątpliwości, że twórczość organowa kompozytorów śląskich zasługuje na lepsze rozpoznanie i na popularyzację. Tego dzieła podejmuje się właśnie Waldemar Krawiec przy wsparciu Fundacji „Organo pleno”. Dziedzictwo regionalnej kultury muzycznej Śląska dzięki temu przedsięwzięciu na pewno wzbogaci i odświeży swoje zasoby.

Nagranie pierwszej płyty z twórczością organową kompozytorów śląskich w Zabrzu Mikulczycach, w kościele św. Wawrzyńca, podyktowane zostało względami praktycznymi. Gotowość (do nagrania) organizacyjno – finansowa Fundacji zbiegła się w czasie z zakończeniem generalnego remontu 45-głosowych organów Carla Berschdorfa z roku 1929. Dzięki znakomitemu przygotowaniu wykonawcy, dzięki życzliwości organmistrza i sponsorów oraz dzięki modelowej współpracy z firmą nagraniową Jakuba Garbacza udało się zarejestrować muzykę w ciągu zaledwie dwóch nocy 1/2 i 2/3 października 2015 r. Nagrania nocne były konieczne ze względu na usytuowanie kościoła w pobliżu ruchliwej drogi.

Na szczególne podkreślenie zasługuje przygotowanie wykonawcy. Waldemar Krawiec spędził przy organach kilka dni, doskonaląc rejestrację utworów, dzięki czeku stworzył wykonanie przemyślane i w szczegółach dopracowane. Zarejestrowana muzyka ukazuje nie tylko bogactwo brzmieniowe śląskiej muzyki organowej ale także niedoceniane zwykle możliwości brzmieniowe parafialnych organów. Rezultatem tych wszystkich starań jest płyta z muzyką Bruno Steina i Moritza Brosiga. Zarówno biografie obydwu kompozytorów, jak również ich muzyka opisane zostały dość szczegółowo w książeczce towarzyszącej płycie. Wypada nadmienić, że wybrana do nagrania muzyka jest formalnie bardzo różnorodna, dzięki czemu wydaje się reprezentatywna dla twórczości organowej kompozytorów śląskich i dobrze nadaje się na pierwszą z serii płytę. Zamówienia można kierować na adres fundacjaorganopleno@gmail.com. Cena 25 zł (+ 5 zł koszty związane z wysyłką pocztową).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>