Przewodnik po deregulacji

Może trudno w to uwierzyć ale zawód przewodnika turystycznego, miejskiego, terenowego (może jeszcze jakieś branżowe specjalizacje) podlegał do zeszłego roku ścisłym regulacjom: kursy, egzaminy, certyfikaty, uprawnienia były ściśle opisane i wymagane. Za niepodporządkowanie się precyzyjnym przepisom groziły mandaty nakładane np. przez Straż Miejską. Nie tylko zresztą groziły ale faktycznie były nakładane, czego niefortunnym przykładem miał być pewien profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego spacerujący ze swoimi znajomymi po krakowskim rynku i opowiadający im, co widzą po prawej. Dlatego deregulacja zawodów była znakomitym pomysłem Jarosława Gowina, świetnie zresztą przez niego przeprowadzonym, a że niedokończonym – nie jego wina. Ministrem się bywa, a jemu nie było dane być nim za długo. Wspomniane zawody z branży turystycznej zdążył skutecznie uwolnić od ewidentnego nadmiaru regulacji prawnych i od stycznia 2014 każdy może oprowadzać, nie tylko swoich znajomych, opowiadając co widzimy. Pewne regulacje zostały w odniesieniu do przewodników wysokogórskich ale to akurat wydaje się uzasadnione.

Skutkiem deregulacji ministra Gowina jest taka oto sytuacja, że obok renomowanej branżowej organizacji turystycznej (PTTK) mogą swobodnie i legalnie usługi przewodnickie świadczyć dowolne osoby, które ktoś zechce obdarzyć zaufaniem. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a konkretnie dział pod dramatyczną nazwą „Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki” (koniec) podjęło się, trochę wbrew idei deregulacji, organizacji szkolenia zwieńczonego egzaminem, przeznaczonego dla przewodników w obiektach industrialnych w województwie śląskim. Głównie chodziło nam o obiekty Szlaku Zabytków Techniki. Okazało się, że zainteresowanie takim szkoleniem, mimo braku ustawowego obowiązku odbycia szkolenia, jest bardzo duże. W ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury przygotowaliśmy 60 miejsc, a zgłosiło się blisko 100 chętnych. Byliśmy raczej nastawieni na tłumaczenie się przed ministerstwem w sprawie przyczyn niepowodzenia w rekrutacji, a tutaj klęska urodzaju. Ale dajemy radę.

Miałem okazję uczestniczyć wczoraj w zajęciach prowadzonych w ramach tego kursu przez dr Łucję Ginko, wieloletnią zarządzającą kulturą w województwie śląskim, świetnie przygotowaną do podjęcia tematu „kultury i sztuki w województwie śląskim ze szczególnym uwzględnieniem oferty muzealnej”. Słuchając tego eksperckiego wykładu zastanawiałem się, czy przyszłym przewodnikom jest potrzebna wiedza o typach instytucji kultury, rodzajach i źródłach ich finansowania oraz przepisach regulujących ich działalność nie tylko w Polsce ale także w innych krajach unijnych. Tak bezpośrednio – na pewno nie. Każdy z uczestników kursu jest lub będzie przewodnikiem w konkretnym obiekcie Szlaku Zabytków Techniki. Ale spojrzenie na całokształt z lotu ptaka, poznanie mechanizmów działania i finansowania, bywa niezwykle cenne, zwłaszcza dla przewodników w obiektach naszego sieciowego produktu turystycznego – tak określa się wspomniany Szlak Zabytków Techniki. Partykularne, wsobne ujęcia prezentowane przez przewodników w poszczególnych obiektach należy równoważyć spojrzeniem całościowym, szlakowym. Jak do tego dążyć, jeśli nie przez zajęcia poświęcone kulturze i sztuce w województwie? Dzięki poznawaniu wspólnych ram i mechanizmów funkcjonowania kultury wzrastają szanse na dokonanie przez niektórych naszych kursantów przełomowych odkryć, że mianowicie świat obiektów industrialnych nie dzieli się na mój atrakcyjny obiekt i bliżej nieokreśloną resztę. Linie podziału są bardziej skomplikowane ale przede wszystkim mamy wiele wspólnego, o wiele więcej niż profesjonalną identyfikację wizualną. Obiekty przemysłowe są elementem naszego regionalnego dziedzictwa, a ponieważ coraz szerzej są otwarte dla turystów, przewodnicy muszą prezentować w nich spójną opowieść i to najlepiej w podobnych standardach i to mimo deregulacji.

Komentarze

  1. Grudzień 29, 2014

    Tadek Odpowiedz

    Brawo. Gratulacje dla autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>