Spontaniczna akcja czy tradycyjna instytucja – pomagać każdy może!

Dla chorych nie jest ważne kto zakupił sprzęt, dzięki któremu prowadzone jest ich leczenie. Dla organizacji czy akcji dobroczynnych nie mają z kolei znaczenia światopoglądy chorych – darowany szpitalom sprzęt ma pomagać wszystkim potrzebującym. Na tym poziomie ogólności nie ma żadnych kontrowersji. Nie słyszałem jeszcze, żeby jakaś „tradycyjna rodzina” zażądała odłączenia dziecka od respiratora ze względu na to, że widnieje na nim naklejka „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Podobnie żadni „nowocześni bliscy” jakiegoś małego pacjenta nie zażądali na razie zaprzestania podtrzymywania jego życia ze względu na to, że wykorzystywane do tego urządzenia medyczne zostały zakupione przez Caritas. Kiedy chodzi o ratowanie życia lub zdrowia bliskich, takie szczegóły nie mają żadnego znaczenia.

Kiedy natomiast nic złego się nie dzieje, kiedy możemy w dobrym samopoczuciu ogólnym siedzieć przed komputerem i pisać, wtedy z nudów, a zwłaszcza z głupoty, jesteśmy w stanie różne detale podnosić do rangi problemów moralnych i surowo się z nimi rozprawiać. Mam wrażenie, że w tych dniach przybywa samozwańczych obrońców moralności rozumianej jako ujawnianie prawdy o działalności Jerzego Owsiaka. Żeby nie nadawać tym bredniom zbytniej rangi streszczę je zwięźle: Jerzy Owsiak przywłaszcza sobie dużą część pieniędzy z tej słynnej ogólnopolskiej zbiórki. Ten zarzut jest opisywany w różnych aspektach: ktoś założył Owsiakowi sprawę sądową, ktoś namawia do wspierania Caritas zamiast „Orkiestry” tłumacząc, że dzięki temu dwa razy lepiej pomoże potrzebującym, ktoś publikuje ręczne zestawienia finansowe, z których wynika, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat różnica między zebranymi przez Owsiaka środkami, a wartością zakupionego przez niego i przekazanego szpitalom sprzętu przekracza już 170 mln PLN! Nie zamierzam szczegółowo odnosić się do tych zarzutów, bo jest to osobliwa mieszanka półprawd obliczona – nie wiadomo czemu – na dyskredytowanie największej polskiej spontanicznej akcji dobroczynnej. Pomyj wylewanych na „Wielką Orkiestrę” kompletnie nie rozumieją potrzebujący, którzy mają lub mieli okazję skorzystać ze sprzętu darowanego przez Owsiaka. Nie rozumieją jej też postronni i intelektualnie uczciwi obserwatorzy.

Akcja prowadzona jest od lat, w cywilizowanym, demokratycznym państwie prawa, w którym – zgodnie z prawem – każda fundacja, także fundacja Owsiaka, każdego roku składa jawne sprawozdanie merytoryczne i finansowe ze swojej działalności. Z niezrozumiałych dla mnie powodów istnieje grupa osób, które zamiast wierzyć tym sprawozdaniom, wierzą w spisek Owsiaka, mediów, polityków i pewnie też wymiaru sprawiedliwości, który – jak się domyślam – przymyka oko na jakieś nieprawidłowości. W końcu co z tymi 170 milionami różnicy? Oszołom, który stworzył to zestawienie, nie komentuje go. Więc co? Przelew na własne konto? Ze sprawozdań fundacji jasno wynika ile i na co wydaje ona pieniądze. Nie wystarczy jednak tam sięgnąć, trzeba jeszcze te sprawozdania przeczytać, a sprawozdanie rozliczające ok. 70 milionów za rok 2013 obejmuje blisko 90 stron! Nawiasem mówiąc Caritas też publikuje swoje sprawozdania – to, za ok 2013, rozliczające ok 124 miliony, obejmuje 24 strony. W życiu nie pomyślałbym, że coś tam jest zachachmęcone, ukryte lub przekłamane, bo niby dlaczego miałbym tak pomyśleć…? Caritas robi dużo dobrej codziennej roboty, której nie nagłaśnia się medialnie, bo taka jest formuła działalności tej kościelnej instytucji. To jednak nie oznacza, że tradycyjna instytucja działa dobrze a spontaniczna akcja jest zła.

Kiedyś byłem świadkiem, jak ksiądz, który pracował kilka lat temu w naszej parafii, w finałową niedzielę ręcznie wypraszał wolontariuszki „Wielkiej Orkiestry” poza teren placu kościelnego. Mamrotał przy tym coś w stylu „my mamy swoich potrzebujących”. Dziewczyny posłusznie wyszły. Niektórzy ludzie Kościoła, myśląc, że działają w imieniu Kościoła, wyrządzają temuż Kościołowi niepowetowane szkody. Słyszałem od wiarygodnej kumpeli, która miała przyjemność współpracować z Owsiakiem przez dobrych kilka lat, że „Wielka Orkiestra”, Caritas i inne organizacje pomocowe bardzo dobrze współpracują przy różnych wspólnych projektach! Było to dużym zaskoczeniem, ponieważ przesycony wiedzą medialną myślałem, że WOŚP i Caritas nie tylko nie współpracują ale wręcz się nie lubią, i jeśli cokolwiek o sobie myślą lub mówią, to wyłącznie źle. Cieszę się, że byłem w błędzie. Uświadomiłem sobie przy okazji, że Kościół nigdy nie wypowiedział się negatywnie o „Wielkiej Orkiestrze”. Jest wielu księży i katechetów, którzy po finale pojawiają się w szkołach z serduszkami na marynarkach. Cieszyłbym się, gdyby papież Franciszek we właściwy sobie sposób wsparł tę akcję, to wyciszyłoby spory przynajmniej na jednym froncie. Póki co są też tacy katecheci, którzy tuż po tej niedzieli ujawniają młodzieży „całą prawdę” o tej akcji, no cóż… Na negatywne mówienie o tym przedsięwzięciu pozwalają sobie przede wszystkim osoby chorobliwie podejrzliwe – bardziej przemawia do nich nie to, co widzą albo mogą przeczytać w oficjalnych sprawozdaniach ale to, co dzieje się w ich wyobrażeniach, opartych na wybiórczej wiedzy z solidną domieszką uprzedzeń. Mam nadzieję, że to jest topniejąca mniejszość i akcja – zgodnie z wolą inicjatora – będzie się rozwijała w sposób niezagrożony.

Jest oczywiście w tym wszystkim przestrzeń do samodzielnej oceny: mam wrażenie, że Jurek Owsiak kreuje się czasem, jak Jurek Kiler z ostatniej sceny filmu (w której przekazuje ogromną sumę na ratowanie polskiej kinematografii), na ostatnią deskę ratunku naszego systemu opieki zdrowotnej. Trzeba uczciwie przyznać, że Jurek Owsiak na pewno nie jest ostatnią deską ratunku dla tego systemu ale – dalej będąc uczciwym – trzeba też przyznać, że znacząco ten system wspiera. Dowody na to bez trudu znajdujemy w szpitalach – sporo rodzących kobiet i towarzyszących im ojców natknęło się na urządzenia z logo „Orkiestry”, naprawdę! Dlatego 11 stycznia zdecydowanie warto zagrać z „Wielką Orkiestrą”.

 

Dla dociekliwych:

Sprawozdanie Caritas_2013 http://www.caritas.pl/images/stories/publikacje/raportroczny2013.pdf

Sprawozdanie WOŚP_2013 http://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/Sprawozdania2013-calosc.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>