W rytmie roku: Dowód? Zmartwychwstanie. (15/14)

Po Zmartwychwstaniu wszystko się potwierdziło. Ci, którzy wcześniej Jezusa podziwiali – teraz w Niego uwierzyli. Łatwo im to nie przyszło, szczególnie wobec wydarzeń sprzed kilku dni, kiedy Jezus został uwięziony, osądzony i umarł na krzyżu. Ale siła ich wiary okazała się budująca, bo oddziałuje do dziś. A zaczęło się niewinnie i mało spektakularnie – od pustego grobu. Ostatecznie grób mógł być pusty z wielu powodów. Żydzi puścili plotkę, która przez co najmniej kilkadziesiąt lat żyła swoim życiem, że ciało Jezusa zostało w nocy wykradzione. Ale było coś jeszcze – Jezus ukazywał się po zmartwychwstaniu i to wielokrotnie, różnym ludziom i grupom ludzi, w różnych miejscach. Czy mogło to być jakimś zbiorowym złudzeniem występującym okresowo na danym terenie? Nie ma czegoś takiego jako złudzenie występujące na danym terenie. I jest jeszcze jeden argument: chrześcijanie, którzy żyli najbliżej tego wydarzenia, jego najbliżsi świadkowie oraz uczniowie najbliższych świadków – oni za tę prawdę oddawali życie. A więc nie mieli wątpliwości, czy jest to pogłoska albo jedna z teorii. Ich wiara była pewna – Jezus zmartwychwstał naprawdę. Od kiedy uwierzyli w zmartwychwstanie, ich życie zmieniło się radykalnie.

Czegokolwiek nie napisać by tutaj czy gdziekolwiek – tego nam dzisiaj brakuje i to jest często przedmiotem co pobożniejszych życzeń wielkanocnych: wiary w zmartwychwstanie. Dużym krokiem naprzód jest już uznanie, że mój osobisty stosunek do prawdy o zmartwychwstaniu jest fundamentalny dla mojego życia. Ks. Adam Boniecki pisze w świątecznym Tygodniku Powszechnym, że kryterium chrześcijańskości jest właśnie wiara w zmartwychwstanie, a nie stosunek do komunii dla osób żyjących w powtórnych związkach, do in vitro, do Radia Maryja, do Tygodnika Powszechnego, do Platformy Obywatelskiej i PIS-u. Do tej wiary ciągle trzeba dojrzewać i ją w sobie pielęgnować, bo ona – jak to wiara – nie jest dana raz na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>