W rytmie roku: Pomagać odważnie (6/14)

Kiedy Weronika przedzierała się przez tłum gapiów, aby podejść do skazańca i otrzeć mu twarz, musiała wykonać gigantyczny wysiłek i pokonać olbrzymi stres. Gdybym dzisiaj był na jej miejscu, mając do dyspozycji smartfona, na pewno starałbym się przede wszystkim uwiecznić wydarzenia na dobrym zdjęciu. Może spróbowałbym nakręcić jakiś filmik. Jak najszybciej chciałbym wrzucić te materiały do sieci, opatrując komentarzem. Potem śledziłbym do ilu odbiorców dotrą opublikowane treści, ile osób je polubi, ilu udostępni, ilu skomentuje. Oczywiście to wszystko z myślą o zainteresowaniu tematem jak największej liczby osób, żeby wiedzieli i żeby ktoś coś zrobił… Tyle zrobiłbym na pewno, a czy byłoby mnie stać na jakieś bezpośrednie gesty? Uczciwie mówiąc – nie wiem… Jak dobrze, że Weronika miała wtedy tylko tę chustę!

Dzisiaj pomagać jest łatwo. Wystarczy wysłać smsa, wykonać przelew, kliknąć w promocyjny baner – pomaganie nigdy nie było prostsze. Pomaganie bywa wprzęgane w przemysł rozrywkowy, wchodzi w tryby marketingu, żyje w mediach, staje się zachowaniem „trendy”. Było kiedyś w modzie, aby w geście solidarności z prześladowanym chrześcijanami eksponować określoną grafikę na FB, jest w modzie nosić czerwone serduszko w styczniu…  Na niektórych uczelniach w dobrym tonie jest wziąć przynajmniej semestralny urlop z przeznaczeniem na jakiś szlachetny wolontariat. Największe giełdowe giganty prowadzą dobroczynne fundacje, wspierając ciekawe projekty pomocowe. Nawet państwowy system podatkowy od jakiegoś czasu wspiera precyzyjne lokowanie jednoprocentowych porywów naszych serc. Dzisiaj łatwo jest pomagać, nie to co kiedyś.

Komentarze

  1. Marzec 16, 2015

    Dorota Odpowiedz

    Łatwiej pomagać….
    Tylko potrzebujących chyba jakoś coraz więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>